Pomoc materialna
Świadczymy pomoc charytatywną – wspieramy materialnie, rzeczowo i doradczo matki w stanie błogosławionym oraz rodziny wielodzietne (program „Patronat nad Rodziną”), znajdujące się w trudnym położeniu, np. organizujemy pomoc świąteczną dla rodzin wielodzietnych w postaci paczek żywnościowych.
We współpracy z władzami Miasta Poznania w styczniu 2000 r. opracowaliśmy „Raport o sytuacji rodzin wielodzietnych w Poznaniu”. Okazało się, że większość tych rodzin żyje w bardzo trudnych warunkach. Wychowanie i utrzymanie większej liczby dzieci wiąże się z ciągle rosnącymi wydatkami, których nie da się pokryć z jednej pensji (matki w tych rodzinach najczęściej pracują w domu). Raport oraz realizowany przez nas program stały się podstawą sformułowania polityki prorodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych w Poznaniu. Konsekwencją naszej działalności było utworzenie Klubu Rodzin Wielodzietnych, który reprezentuje środowisko rodzin z czwórką lub większą liczbą dzieci.
Edukacja i wychowanie
Prowadzimy edukację osób dorosłych, dzieci i młodzieży, przez wydawanie magazynu „Głos dla Życia”, kalendarza „Kocham Życie” , dystrybucję książek i materiałów podkreślających wartość życia ludzkiego i konieczność jego ochrony, a także akcję edukacyjną „Jaś w każdej szkole”.
Organizujemy i współorganizujemy konferencje, zjazdy, festyny dla rodzin (np. Poznański Tydzień Rodziny). Podejmujemy też szeroką współpracę z innymi organizacjami działającymi w obronie życia i rodziny.
W marcu 1999 roku z inicjatywy Fundacji „Głos dla Życia” przy współpracy wielu środowisk powstał Archidiecezjalny Program Pomocy Dziecku Poczętemu i jego Matce, pod patronatem Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Integralną częścią tego programu jest Fundusz Obrony Życia.
W ramach już istniejącej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej utworzona została Poradnia Wsparcia dla rodzin, w tym rodzin wielodzietnych i matek brzemiennych.
Aktywność na forum społeczno-politycznym
Od lat współorganizujemy w Poznaniu Marsze dla Życia.
Koordynujemy w Polsce międzynarodową akcję „Jeden z Nas”.
Występujemy na forum Parlamentu RP na rzecz zmiany prawa (np. w 2007 r. – doprecyzowanie konstytucyjnych zapisów ochrony życia).
Jedyny taki program w Polsce!
Budzi świadomość pro-life!
Tysiące Jasiów rozdane Polakom!
Przemienia serca i umysły młodych ludzi!
Trybunał konstytucyjny – historyczne orzeczenie 4/2020
Wokół Nauki Kościoła
WIELKI krok cywilizacyjny
Autor: Wypowiedź abpa Stanisława Gądeckiego
W numerze
Dzień triumfu życia!
Nie dyskryminujmy tych dzieci!
Autor: dr Bartłomiej Wróblewski
Orzeczenie i… co dalej?
Autor: dr Paweł Wosicki
Katolicy „za wyborem”
Autor: Dariusz Hybel
Domino ŻYCIA w Poznaniu
Autor: Wydarzenie
Koniec z mentalnością eugeniczną
Autor: Wywiad z dr. hab. n. med. Tomaszem Dangelem
Heroizm i aborcja
Autor: dr Paweł Wosicki
Bądźmy adwokatami życia i zdrowia!
Świadectwo o bohaterskiej żonie
Autor: Henryk Gurgul
Władza elit i genderowy proletariat
Autor: dr Józef Orzeł
„Co z prawem człowieka do aborcji?”
Autor: Dariusz Hybel
Duszpasterstwo Rodzin
Niby daleko, a jakby obecny
Autor: Teresa Niewiadomska
Fundacja „Głos dla Życia” od 1991 roku podejmuje działania na rzecz rodziny, szczególnie wielodzietnej. Wspieramy materialnie, rzeczowo i doradczo rodziny będące w trudnym położeniu. Od kilku lat organizujemy również kampanie społeczne na rzecz promocji modelu rodziny wielodzietnej.
Wspólnie z Urzędem Miasta Poznań, prowadzimy projekt Poznań PRO Rodzina – Karta Rodziny Dużej (Uchwała Nr XL/597/VI/2012 Rady Miasta Poznania z dnia 6 XI 2012 r.). Karta Rodziny Dużej uprawnia jej posiadaczy do ulg w placówkach z obszaru kultury, sportu i rekreacji oraz innych usług. Karta ta funkcjonuje od marca tego roku.
Fundacja „Głos dla Życia” we współpracy ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Urzędem Miasta Poznania zorganizowała w 2013 r. Pierwszy Poznański Tydzień Rodziny. Trwał on dłużej niż 7 dni – rozpoczął się on Międzynarodowym Dniem Rodziny 15 maja, a zakończył Dniem Matki 26 maja.
Przesłaniem Poznańskiego Tygodnia Rodziny jest hasło „Rodzina – dobry wybór!”. Dobry wybór dla wszystkich: dla osób dorosłych, które we współmałżonku mogą znaleźć wsparcie; dla dzieci, które w pełnej rodzinie mają zapewnioną realizację wszystkim potrzeb życiowych; dla osób starszych i chorych, które mogą godnie żyć dzięki pomocy ze strony innych członków rodziny; dla miasta i jego struktur – jako miejsce wychowania kolejnych mieszkańców.
Poznański Tydzień Rodziny jest elementem nowatorskiego programu przyjętego jednogłośnie przez Radę Miasta Poznania (Uchwała nr Xl/597/Vi/2012, Rady Miasta Poznania, z dnia 6.11.2012.). Już w wstępie uchwały czytamy się dość krzepiące słowa:
1. Rada Miasta Poznania uznaje za priorytetowe i strategiczne działania na rzecz poznańskich rodzin wychowujących dzieci. Inwestycja ta pozwoli na rozwój Miasta w następnych latach. Ważnym elementem tych działań będzie promocja i wsparcie rodzin wielodzietnych.
2. Rada Miasta Poznania w obliczu narastającego niżu demograficznego i wyludniania się Poznania wprowadza do realizacji Program „Poznań PRO Rodzina – promocja, rozwój i ochrona rodzin wielodzietnych w Poznaniu”, zwany dalej Programem.
3. Miasto Poznań wprowadza Program, mając na uwadze wysiłek, jaki rodziny wielodzietne wkładają w wychowanie następnych pokoleń mieszkańców Miasta.
W tym czasie Tygodnia Rodziny odbyło się w Poznaniu wiele imprez, spotkań i wydarzeń, które promowały wartości rodzinne i ocieplić wizerunek rodziny, w tym szczególnie rodziny wielodzietnej. Propozycje skierowane do rodzin miały umożliwić im uczestnictwo w życiu społeczno–kulturalnym naszego miasta.
Fundacja „Głos dla Życia” jest głównym podmiotem, który koordynuje prace Polskiego Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”.
Apel do Polek i Polaków Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”
Podejmujemy w Polsce Europejską Inicjatywę Obywatelską „Jeden z nas”. Ta jedna z pierwszych dopuszczonych przez Komisję Europejską inicjatyw obywatelskich, ma doprowadzić do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach. W przypadku jej powodzenia w istotnym stopniu zwiększy się stopień ochrony życia ludzi najbardziej bezbronnych.
Zgodnie z traktatem lizbońskim grupa przynajmniej siedmiu obywateli z różnych krajów UE może zgłosić projekt zmian w prawie europejskim. Aby ten projekt był rozpatrywany przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski, konieczne jest zebranie pod nim minimum 1 miliona podpisów pełnoletnich obywateli z przynajmniej 7 krajów UE. W inicjatywę „Jeden z Nas” jest zaangażowanych już 25 krajów UE, stąd jest to największa dotychczas akcja promocji i obrony życia w Europie.
Aktualnie Unia Europejska – poprzez dotacje dla proaborcyjnych, prywatnych międzynarodowych organizacji, m.in. International Planned Parenthood Federation (IPPF), Marie Stopes International (MSI) – finansuje znaczną część zabójstw nienarodzonych dzieci w Afryce i w Azji oraz eksperymenty na ludzkich embrionach. Ten niegodny ludzi cywilizowanych proceder wszyscy Europejczycy zmuszeni są opłacać ze swoich podatków!
Prawo do życia każdego człowieka zawiera się w ogólnoludzkim, ponad wyznaniowym nakazie etycznym: „nie zabijaj!” oraz w fakcie naukowym: życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. Potwierdzają to liczne publikacje naukowe, oraz popularne encyklopedie czy podręczniki. Ostatnio został on uznany w przełomowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 października 2011 r., który stwierdził, że zapłodnienie jest początkiem życia ludzkiego, a człowiek w fazie prenatalnej powinien podlegać ochronie, szczególnie w aspekcie jego godności oraz integralności.
Aborcja jako niszczenie życia człowieka w okresie od jego poczęcia do dziewiątego miesiąca życia w łonie matki jest zabójstwem niewinnego i skrajnie bezbronnego człowieka; dodajmy szczególnie okrutnym, bo dokonywanym bez żadnego znieczulenia. Ufamy, że decydenci UE, w której, w imię szacunku do życia człowieka, zniesiono karę śmierci nawet dla największych przestępców, opowiedzą się za zaprzestaniem finansowania aborcji i eksperymentów na embrionach ludzkich z funduszów UE.
Apelujemy do wszystkich pełnoletnich Polek i Polaków o wsparcie obywatelskiej inicjatywy „Jeden z nas” poprzez złożenie swego podpisu a także propagowanie tej inicjatywy w swojej rodzinie, sąsiedztwie, środowisku pracy. Podpisy popierające inicjatywę „Jeden z nas” można składać zarówno w formie tradycyjnej „papierowej”, jak i wypełniając odpowiedni formularz na stronie internetowej: www.jedenznas.eu
Pragniemy, aby Polska, Ojczyzna Jana Pawła II, jednego z największych obrońców życia człowieka od poczęcia po naturalny kres, była także europejskim liderem w liczbie podpisów, zebranych pod tym szczytnym projektem!
Komitet Narodowy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”:
Jakub Bałtroszewicz, Joanna Banasiuk, Michał Baran, Bogdan Chazan, Mariusz Dzierżawski, Kaja Godek, Piotr Gładysz, Małgorzata Mąsiorska, Olgierd Pankiewicz, Joanna Potocka, Tomasz Terlikowski, Paweł Wosicki, Antoni Zięba
W skrócie – co należy zrobić?
Mając na uwadze orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie Brüstle vs. Greenpeace) który uznał, że embrion ludzki jest początkiem rozwoju istoty ludzkiej, komitet “Jeden z Nas” dąży do takiej zmiany prawa, by UE zakończyła finansowanie aktywności, które wiążą się z niszczeniem ludzkich embrionów, w szczególności w obszarach badań, rozwoju i zdrowia publicznego oraz finansowania dostępu do aborcji.
Warunkiem rozpatrywania projektu zmian w przepisach finansowych UE przez Komisję Europejską jest poparcie inicjatywy przez 1 milion obywateli, przynajmniej siedmiu państw członkowskich Unii Europejskiej (z czego obywatele Rzeczypospolitej Polskiej muszą oddać przynajmniej 38 250 głosów poparcia inicjatywy). Inicjatywą „Jeden z nas” objęte jest aktualnie 25 państw członkowskich UE.
Celem Polskiego Komitetu Narodowego jest zebranie jak największej liczby głosów, przekraczającej niezbędne minimum. Chcemy, aby przedstawiciel inicjatywy „Jeden z Nas” referując sprawę na forum UE czuł rzeczywistą siłę swojego mandatu.
Podpisy pod inicjatywą można także zbierać na formularzu papierowym.
Można go pobrać tutaj: Jedenznas Instrukcja do zbierania podpisów: Instrukcja
Formularz należy odesłać do koordynatora Polskiego Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”:
Fundacja „Głos dla Życia”
ul. Forteczna 3
61-362 Poznań
To program wsparcia rodzin wielodzietnych, polegający na systematycznym i długofalowym wspieraniu konkretnej rodziny z przynajmniej 4 dzieci. Środki na pomoc pozyskuje się od sponsorów, zwanych Patronami – są to instytucje, rodziny lub osoby prywatne.
Prowadzenie programu
Program realizowany jest przez Fundację „Głos dla Życia”, przy współpracy innych podmiotów: Klubu Rodzin Wielodzietnych Civitas Christiana, Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i innych.
Patroni honorowi
Honorowe członkostwo proponowane jest osobom, sprawującym ważne funkcje publiczne. Honorowy patronat nad programem objął Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki oraz Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Poznański i dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Patroni indywidualni
Program „Patronat nad Rodziną” wspierany jest przez firmy, rodziny i osoby prywatne, które przekazują środki finansowe lub dary rzeczowe.
Wszyscy darczyńcy przynależą do klubu PATRONAT, co uprawnia m. in. do uczestnictwa w klubowych spotkaniach i imprezach (konferencje, koncert charytatywny itp.), do bezpłatnej prenumeraty dwumiesięcznika „Głos dla Życia” oraz do otrzymywania bieżącej informacji na temat funkcjonowania programu i sytuacji rodziny, którą Patron się opiekuje.
Strona programu „Patronat nad Rodziną”
Wesprzyj rodziny wielodzietne
Od lat Fundacja „Głos dla Życia” współorganizuje w Poznaniu marsze dla życie. Są one manifestacją i świadectwem przywiązania do niezmiennych wartości życia i rodziny. W marszach wzięło udział tysiące ludzi (zobacz galerie marszy – 2012, 2013).
Marsz dla Życia 2013 odbył się 14 kwietnia, pod hasłem „Jeden z Nas”. W ten sposób organizatorzy nawiązali do trwającej obecnia kampanii na rzecz wzmocnienie obrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki finansowej UE. Wielu ludzi złożyło podpisy pod petycją „Jeden z Nas”.
Prezes Polskiej Federacjai Ruchów Obrony Życia, dr Paweł Wosicki powiedział do uczestników marszu: „Unia Europejska od lat przeznacza miliony euro na aborcję. Odpowiada za śmierć kilkuset tysięcy ludzi. Wzywamy też rząd, by wycofał się z finansowania zabiegów in vitro i wspierał naturalne metody leczenia bezpłodności”.
Przed marszem wystąpiły zespoły Arka Nego i Pinokio Brothers. Odbył się także finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”. Organizatorzy zebrali ponad 25 tysięcy pieluch przeznaczonych dla samotnych matek, rodzin wielodzietnych, domów pomocy samotnej matki i domów dziecka. „Akcja pokazała, że obrońcy życia nie tylko głoszą szczytne idee, ale też potrafią pomóc w konkretny, materialny sposób” – powiedziała Natalia Kaczmarek, prezes Zarządu KSM Archidiecezji Poznańskiej.
Marsz zorganizowały: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Fundacja „Głos dla Życia”, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Akcja Katolicka.
Strona poznańskiego Marszu dla Życia
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 86 organizacji prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym.
W 2012 roku została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską.
Fundacja „Głos dla Życia” jako członek Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia,
prowadzi biuro PFROŻ oraz koordynuje działania w ramach przeprowadzanych przez Federację akcji.
Najważniejszym celem, który przyświeca Federacji os początku, jest doprowadzenie do uchwalenia ustawy chroniącej życie każdego człowieka bez wyjątku – w tym dziecka poczętego. Obecnie obowiązująca ustawa O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży pozwala zabić nienarodzone dziecko w trzech przypadkach, jednak zastąpiła ustawę z 1956r. – która dopuszczała aborcję na żądanie – właśnie dzięki działaniom wielu organizacji zrzeszonych w Federacji.
W przyjętej deklaracji ideowej czytamy m.in.: „Uznając życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci za wartość fundamentalną, poszanowanie prawa do życia każdej istoty ludzkiej bez względu na wiek czy kondycję psychofizyczną, uważamy za podstawę, na której budować należy cały system w suwerennym państwie.” Natomiast w statucie jako pierwszy wśród stawianych sobie celów wymienione jest „inspirowanie i popieranie wszelkich działań zmierzających do ukształtowania takiego systemu prawnego, który chroniłby życie i zdrowie dziecka poczętego i jego matki – także w sensie prawno-karnym”.
Zapraszamy na stronę Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia